Zasady

Bitwy zamknięte.

Moderatorzy: Puchacz, Aratanooniel

Zasady

Postprzez NoName » 28 cze 2009, 06:00

Turnieje są zgodnie ze szlachetną, rycerską tradycją formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegają one na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane są właśnie w tym dziale.

Wśród rycerskich literatów EL znane są trzy rodzaje turniejów:
1. [BB] Bitwy - Jedna osoba rzuca wyzwanie i jedna przyjmuje.
2. [DB] DuoBitwy - Możliwa większa ilość uczestników. Warunkiem jest jednak istnienie dwóch drużyn (Zarówno dwie osoby na dwie, jak i dwie na jedną, albo i więcej. Ilość członków drużyny nie ograniczona).
3. [TT] Jedno wyzwanie dla nieokreślonej liczby przeciwników. Warunkiem jest tylko wysłanie tekstu z nazwą turnieju w wyznaczonym terminie.

Turniej składa się z trzech zasadniczych etapów:

1. Wyzwanie
Osoba wyzywająca określa:
- Do kogo wyzwanie: rękawica w kogoś konkretnego czy w tłum?
- Temat (może być opis sytuacje, może być tytuł)
- Gatunek (angst, komedia itp.) - koniecznie, bo ciężko porównywać np. komedię i angst
- (ewentualnie) Wymagane. (Słowa, zdarzenia itp.)
- (ewentualnie) Wymagania dodatkowe (np. brak/obecność ostrych scen erotycznych, klasyfikacja (Przemoc, sex od 1 do 10)
- Długość: Ilość słów (mniej więcej! Chyba, że to drabble, ilość stron w Word + czcionka i wielkość)
- Beta: każdy autor sam decyduje czy chce skorzystać z usług bety (jednak nie wykluczamy skrajnych pomysłów na np. turniej z warunkiem braku bety). Beta wyznaczana jest przez sędziego (autor nie wie kto sprawdza jego tekst, beta nie wie czyj tekst betuje).
- Propozycja terminu - zostanie zatwierdzona w porozumieniu z drugą stroną przez osobę nadzorującą pojedynki.

2. Wysyłka.
Teksty wysyłamy do Sędziego Ai.

3. Ocena.
- Zgodność z warunkami pojedynku: 0 - 5
- Pomysł (oryginalność i sensowność - lub jego braku gdy było to założeniem wyzwania): 0 - 10 - z uzasadnieniem (np. pomysł bardzo oryginalny albo pomysł oryginalny, ale głupi, coś takiego jest niemożliwe...)
- Strona techniczna: 0 - 10 (styl, błędy - niezależnie od tego czy była beta czy nie, to autor jest odpowiedzialny za to, co pojawia się na forum!)
- Punkty dodatkowe: 0 - 5 (najbardziej subiektywny element, ale w końcu nic na to nie poradzimy, że coś nam się podoba a coś nie, prawda? Ale też z uzasadnieniem: np. za jakieś wyjątkowo ciekawe porównanie, doskonały dowcip, itd.)

4. Termin.
Teksty wiszą przez tydzień.

Przykład 1
Spoiler: pokaż
UWAGA! Ten tekst NIE jest prawdziwym wyzwaniem, a jedynie PRZYKŁADEM!
Kto: NoName
Do kogo: w tłum (znajdzie się śmiałek wystarczająco odważny, by podjąć me wyzwanie?)
Fandom: Harry Potter
Temat: Harry Potter w obecności swojego ojca chrzestnego staje w obronie Ślizgonów. Co z tego wyniknie?
Gatunek: angst
Długość: ~3 strony (A4, TNR 12, przerwy pojedyncze ;))
Propozycja terminu: do ustalenia z przeciwnikiem/przeciwnikami

Przykład 2
Kto: NoName
Do kogo: morgan
Fandom: Sapkowski (saga o Wiedźminie)
Temat: "I ty, Brutusie?"
Gatunek: komedia
Wymagania: podane w temacie słowa są tytułem + muszą pojawić się w treści fika; osoby, które muszą pojawić się w tekście: Jaskier, Yarpen Zigrin, Geralt, Eskel, Vesemir (inne jak kto chce)
Długość: nie mniej niż 3 strony nie więcej niż 6
Propozycja terminu:
dwa tygodnie?

Przykład 3
Kto: reprezentanci Gildii Grupy Trzymającej Władzę (w przypadku DuoBitwy należy koniecznie podać skład grup!; NoName, Tristan)
Do kogo: Gildia Demonologiczna (przyjmująca grupa precyzuje swój skład w poście - odpowiedzi przyjmującym wyzwanie; Luelle, Aratanooniel, Idril)
Fandom: brak
Temat: brak
Gatunek: opowiadaniem obyczajowe (nie wiem jak to określić; nie komedia, ale też i nie angst, więc niech będzie, że obyczajówka, ale oczywiście może zawierać i sceny komediowe i smutne)
Wymagania: muszą pojawić się słowa: koniec roku, dorosłość, jutro, kościół
Długość: nie mniej niż 3 strony nie więcej niż 6
Propozycja terminu: miesiąc?
NoName is also a name.

Impossible is nothing.

Muś, władca wołacza!
NoName
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Re: Zasady

Postprzez morgan » 28 cze 2009, 10:32

Mam pytanie dotyczące tematu. Czy może być on dowolny, czy związany tylko z H.P.? Poza tym, wyzywający podaje sam temat, jako "tytuł", czy opisuje sytuację? Mam na oku kogoś, z kim chciałabym się pojedynkować, ale nie wiem, jak to dokładnie zrobić, żeby nie palnąć gapy.
Dlatego proszę o dodanie w "Zasadach" przykładowego wyzwania.
morg.
Gadające głowy
Zanim dodacie temat, przeczytajcie: slash i f-f.
morgan
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez NoName » 28 cze 2009, 15:15

Turniej może być związany z dowolnym fandomem lub tekstem całkowicie oryginalnym - w końcu EL ma ambicje być forum literackim, a nie tylko HP ;). Mamy działy z anime i mangą, wampirami i innymi istotami mroku, innymi fandomami... Słowem - wszystkie chwyty dozwolone. Jako temat możesz podać rzecz dowolną: opisać jakąś sytuację (z tymże ostrożnie, zostaw pole do popisu fantazji swojego przeciwnika!), podać sam tytuł, jeśli chcesz możesz w ogóle podać tylko inne wymagania (np. gatunek, długość, słowa które muszą się pojawić w tekście - wówczas każdy wymyśla całą sytuację sam, tak, żeby wpleść wymagane słowa). Mam nadzieję, że wyjaśniłam, a przykład zaraz wykombinuję ;).
NoName is also a name.

Impossible is nothing.

Muś, władca wołacza!
NoName
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Luelle » 24 sie 2009, 20:13

Uwaga!

W związku z pojawieniem się na naszym forum punktacji, ogłaszamy iż:

1. Za uczestnictwo w turnieju (wysłanie pojedynkowego tekstu) przyznajemy 10 pkt.
2. Za zwycięstwo w turnieju przyznajemy 50 pkt.
"Skrwawione ręce, opalone skrzydła -
Anioł usłyszał - "Odejdź! nic nie wskórasz."
I już nie błyszczą srebrne w słońcu pióra,
Lecz czarna wstaje przeciw chmurze chmura..."
(Maria Pawlikowska - Jasnorzewska)

Lady in black ]:P
Luelle
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Aratanooniel » 10 paź 2009, 16:54

W związku z tym, że niedługo na naszym forum pojawią się bitwy wieloodcinkowe i wielouczestnikowe (uwielbiam słowotwórstwo xD) chiałabym pozostawić Adminkom pod rozwagę dwie kwestie.
Po pierwsze - wypadek gdy mamy wielu uczestników. Wiem, że na forum mamy ponad 500 zarejestrowanych osób, ale udziela się znacznie, znacznie mniej. Nie mówiąc już o ocenianiu pojedynków, bo do tego to trzeba ludzi często tulić i straszyć sianem na czacie. Co Wy na to, żeby w wypadku gdy pojedynkują się conajmniej 3 osoby (albo 5 na przykład) mogły/musiały one wysłać przez pm do sędziny oceny pozostałych tekstów? Sędzia w chwilę przed ogłoszeniem wyników wklejał by te wypowiedzi?
Po drugie - sposób oceniania tekstów wieloodcinkowych. Po każdym? Czy na końcu? Moim zdaniem lepiej bedzie po każdym, bo takie pisanie bez odzewu czytających jest trudne i mało satysfakcjonujące.

I co Wy na to?

Niel
Z mądrości moderatorskich: Oczywiste oczywistości nie istnieją. Zrób facepalm i ruszaj dalej.
Nielusiowe tworki|Nielusiowa zupka|Niela czyta Puella bella
Akcja KDT
Obrazek
Aratanooniel
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez NoName » 10 paź 2009, 17:01

Moim zdaniem powinno być też podsumowanie na końcu, bo dopiero mając całość możesz ocenić jak była prowadzona akcja, czy wszystko jest spójne i sensowne - coś czego czasem nie widać, jeśli oceniamy tylko jeden rozdział, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy rozdział, który często jest tylko i wyłącznie wprowadzeniem, bez faktycznej akcji.
NoName is also a name.

Impossible is nothing.

Muś, władca wołacza!
NoName
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Puchacz » 10 paź 2009, 21:19

Myślałam nad tym i pomysł Niel, żeby w wieloosobowych ocenę uczestników dodawano na koniec jest dobrym rozwiązaniem. Sądzę też, że komentowanie każdego odcinka z tych dłuższych pojedynków jest sensowniejsze... Ale co zrobić, gdy to będzie wieloodcinkowa bitwa? Jak połączyć i wielu ludzi i wiele ocen? Czyżby wtakim momencie pozostało tylko wysyłanie do sędziów komentarzy, a oni je wszystkie publikują anonimowo?...
Obrazek

Podążaj za białym królikiem.
Modzi widzą przez peleryny niewidki.

Pusia lubiła swój zielony balonik...!
Puchacz
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez morgan » 11 paź 2009, 14:25

Proponuję takie rozwiązanie:

Przesyłamy normalną punktację do sędziów, oceniając każdy odcinek. Jednak na sam koniec, dodajemy punkty premii, np.:
1-5 pkt za całokształt - pomysł
1-5 pkt za całokształt - wykonanie.

Myślę, że takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla tych, którzy mają problemy z pisaniem, lecz także mają świetne pomysły. :mrgreen:
Gadające głowy
Zanim dodacie temat, przeczytajcie: slash i f-f.
morgan
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Tristan » 21 paź 2009, 09:35

Proszę o to by skoro komentujemy każdy rozdział turnieju, to nie zamykać ocen, bo wbrew pozorom turniej trwa aż do ostatniego rozdziału, a zamknięcie go powinno się wiązać z wyłonieniem zwycięzcy, a wyznaczanie zwycięzcy rozdziału uważam za głupie.
T jak Tristan, T jak terrorysta
Tristan Zabójczy Terrorysta
Za tytuł serdecznie dziękuję Morwenie!
Słowo honoru, że zrobię wszystko by na niego zasłużyć.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Puchacz » 21 paź 2009, 10:18

Czy oceniać między pojawieniem się jednego, a drugiego rozdziału? To chyba nie jest problem, więc czemu nie?...
Myślę, że sens ma ocenianie każdej części. Pierwsza partia naszych tworów została już oceniona, więc nie wymyślimy (chyba) lepszego wyjścia. Po ostatnim rozdziale dowiemy się kto pisał który tekst i czyj jest najlepszy. Pod koniec można wybrać też np. najlepszy rozdział...
;)

To prawda - zgadzam się z Tris, bo inaczej odgryzie mi nogę.
Obrazek

Podążaj za białym królikiem.
Modzi widzą przez peleryny niewidki.

Pusia lubiła swój zielony balonik...!
Puchacz
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Tristan » 21 paź 2009, 10:28

Wiedziałam, że mam rację :geek:
Twa noga jest chwilowo bezpieczna.... <pr>
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Aratanooniel » 21 paź 2009, 19:06

No to pewnie teraz posypią się na moją głowę gromy, zostanę bez nóg, ale ja się nie zgadzam.
Według mnie powinno być sprawiedliwie - jak przez tydzień to przez tydzień. Wydaje mi się, że było by lepiej, by niezależnie od tego ile jest odcinków oraz ile czasu mija międy nimi, dla każdego pojedynku powinno być tyle samo czasu na ocenę. Powiedzmy, ze mamy dwa pojedynki, oba na 5 odcinków. Jeden zostanie napisany szybko - zajmie to powiedzmy 2 miesiace, a drugi będzie się ciągnął przez 5 miesięcy... Według mnie bez sensu (nie poruwnuję nawet do miniaturek, bo dysproporcje są większe). Moim zdaniem po odcinku przez tydzień powinno się oceniać, potem temat zamykać (podliczać albo i nie, moim zdaniem można, bo i tak nie wiadomo czyj jest który, a potem na końcu będzie szybciej liczyć), później przy wklejaniu kolejnego odcinka odblokowujemy temat itd.
Ja rozumiem, że każdy chciałby zebrać jak najwięcej punktów i komentarzy, ale nie przesadzajmy.
Niel
Z mądrości moderatorskich: Oczywiste oczywistości nie istnieją. Zrób facepalm i ruszaj dalej.
Nielusiowe tworki|Nielusiowa zupka|Niela czyta Puella bella
Akcja KDT
Obrazek
Aratanooniel
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Tristan » 22 paź 2009, 11:46

Tu nie chodzi o jak największą ilość komentarzy, tylko o fakt, że wywieszenie rozdziału nie jest zamknięciem turnieju i nie powinno się tak kończyć. A to, że będzie miał więcej komentarzy? Ok, w końcu więcej ludzi bierze udział, no i tekst jest większy.
Zamykanie turnieju służy dwóm celom:
1. By poznać wynik starcia.
2. By Autorzy mogli zawiesić swoje dzieła w dziale FF i zbierać już komentarze.

Oba te cele nie mają zastosowania w przypadku turnieju wielorozdziałowego, a więc zamykanie po tygodniu nie służy nikomu, tym bardziej, że większa ilość komentarzy wspiera w pisaniu kolejnych części.
Proponuję racze wprowadzić wybór terminu dla pozostałych. Ponieważ u nas się wyzywa w osobnym temacie, nie ma problemu by w warunkach ustalić także na ile czasu zgadzają się by tekst wisiał. Takie uzgodnienia będą nawet korzystne np. w okresach letnich gdy może się zdarzyć, że nie będzie miał kto komentować.

Powiedzmy, ze mamy dwa pojedynki, oba na 5 odcinków. Jeden zostanie napisany szybko - zajmie to powiedzmy 2 miesiące, a drugi będzie się ciągnął przez 5 miesięcy

To już decyzja autorów. Możemy jedynie wprowadzić limit odstępu. Powiedzmy 45 dni max i 10 min.
Ja rozumiem, że każdy chciałby zebrać jak najwięcej punktów i komentarzy, ale nie przesadzajmy.

Temu może służyć limit czasowy, ale nie przesadzajmy. To brzmi jakby ludzie z premedytacją i pazernością próbowali wyłudzić komentarze. Dla dwóch ocen zwlekać? Nie opłaca się, bo znudzi się zabawa tym co już ocenili i nie zrobią tego z następnym rozdziałem, ale zbyt szybkie przerwanie za-skutkuje dyskwalifikacją osób które może właśnie dlatego, że jest dużo komentarzy udzielą się w tym praz pierwszy. Turnieje są burzliwe i zabawne, więc zachęcają do udziału. Uczą też ludzi komentować, a nawet pisać bo wyszczególniają na co zwracać uwagę.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Bitwy - Różne