"Spacer"

Wasza poezja.

"Spacer"

Postprzez shantipriya » 26 paź 2012, 15:05

Takie tam przemyślenia... Mam nadzieję, że Wam się spodobają :-)

"Spacer"

Wybrałam się dziś
Na spacer
Ot, przechadzkę pośród drzew
Na niebie szarość
A w niej spłakane, opuchnięte, wymizerowane twarze
Powietrze wypełnione napiętymi jak cięciwy łuków
Nienawistnymi obojętnościami
Komuś serce pękło na pół, ale nie samo z siebie
Ktoś z rozpaczy po stracie rzuca się w przepaść
Inny zaś pada ze zmęczenia
I tak powoli, dusza za duszą wykrusza się
Armia Uśmiechniętych Masek
Stworzonych w przypływie dobrych intencji Świątyń Pustych Inwestycji Wartościowych

Na ławeczce obok mnie usiadł pan w bereciku
Wyjął fajkę, zapalił i pogrążył się w zadumie
W jego nieobecnych oczach widać było tylko czas i troskę
Uniesienie wspomnień
Spod beżowej kurtki
Wyjął nagle pomiętą kartkę złożoną na cztery
Bezcenne dzieło sztuki
I z westchnieniem położył na ławce, odchodząc
Dałby to komuś, ale nikt nie chciał uwierzyć, że to za darmo...
shantipriya
Nawiedzony Romantyk
Nawiedzony Romantyk

Re: "Spacer"

Postprzez Draconia Maleficia » 07 sty 2013, 15:54

Świetny wiersz. Jeden z najlepszych jakie przeczytałam. Znakomicie opisuje nasz świat, ten świat iluzji, konsumpcji, promocji, udawania, chowania uczuć tylko po to, by nie odstawać od innych. Dziwny to świat, w którym nie wstydzimy się odkrywać ciała, pokazujemy je w internecie, na łamach gazet, na tabloidach, a świat emocji zakopujemy tak głęboko, żebyśmy my sami nie mogli go potem znaleźć. Gdy się wędruje ulicami, naprawdę rzadko można spotkać kogoś płaczącego, śmiejącego się, kłócącego... Najczęściej mija nas tłum anonimowych twarzy, wszystkich z jednym wyrazem - pustki. Niemal nikt z tego tłumu nie zaszczyci nas spojrzeniem, o uśmiechu nie wspominając. Nikt nas nie zapamięta ani my nikogo. Im większy jest świat, im więcej w nim reklam, wielkich marketów, tym bardziej obcy. Niestety.

Weny:)
Draconia Maleficia
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Re: "Spacer"

Postprzez Rigeric » 02 kwi 2013, 23:15

Kurczę, w starszych ludziach jest naprawdę wielka siła. Tyle, co oni przeszli na tym świecie... A wciąż potrafią być tak czarujący, tak piękni. Ja naprawdę kocham te wszystkie babcie i dziadków, którzy pokazują swoją siłę w tak banalny wręcz sposób. Nie panoszą się, gdzie popadnie jak nasze dzisiejsze "gwiazdeczki", które chcą wszędzie zabłysnąć, tylko pokazują sztukę, artyzm, potrafią banalnym czasem słowem unieść wszystko, co trudne, napełnić optymizmem. Największa dobroć jest w prostocie, w skromności. Ta cała tandeta, co dziś jest... wymiotować się chce. Dzięki takim dziadziom, którzy jeszcze potrafią być bezinteresowni, dzięki nim, jakoś żyjemy i wierzymy w nadzieję. Dzisiejszy konsumpcjonizm, którego, nie oszukujmy się, i my jesteśmy nieodłączną częścią, bo tak nas świat uczy, niszczy wszystko. Dzisiejszy hałas niszczy spokój i piękno ciszy, piękno zadumy. Sam tytułowy spacer jest odejściem od szumu ulic, odejściem w cichy las, pragnieniem piękna, które siedzi w człowieku. Mnie zawsze przerażały te puste lale, jakich sporo dziś chodzi po świecie, ci dresiarze, u których co drugie słowo na "k", zniszczeni ludzie. Możliwe, że mają coś w sobie, ale świat sprawił, że zamknęli i odgrodzili się skutecznie. Może przy odrobinie szczęścia pozwolą na miłość, na skruszenie serc i pozwolą sobie przyjąć ten darmowy prezent od takiego dziadka z ławki, przestaną się śmiać, że kto wie jaki moher...

Weny,
Rig.
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Powrót do Poezja