Zakopane piękno

Wasza poezja.

Zakopane piękno

Postprzez Rigeric » 12 gru 2012, 00:40

No dobra, pora wrzucić jakiś wiersz. Trochę się ostatnio "napisało", ale ten akurat będzie jednym ze starszych :). Bo tak sobie przeglądam folder ze swoją twórczością i mi akurat ten przypadł. Jak widzę, napisany bodajże w rocznicę pierwszych poważniejszych prób poetyckich z mojej strony :P. Życzę miłej lektury i czekam na to, co mi na ten temat odpiszecie :).

Zakopane piękno

sucha klatka
cicha klatka
próżna klatka

nie znajdziesz skrzypiec
ni cichego dźwięku smyczka
po kracie jeżdżącego

nie znajdziesz strun popękanych
one tworzą balustradę do nieba
na chmurach lecą ciche dźwięki
blasków odblasków przeblasków

schody piękne kręcone
cichy płacz
krata zamknięta
taka sprawa błaha

piernikowa chatka
piernikowe sanie
kule ogromne
z bieli białawej
wszystko schowane
zakopane piękno
daleko hen za horyzontem
tym starym rdzawym

małe wielkie rzeczy
przedziwna ufność
ząbki wyrzynane
po sznurku dążenie do celu

cieszyło wszystko szkło
kamieniami szlachetnymi będące
zupa z kwiatów -
eliksir młodości
i przedziwnego szczęścia

wszystko zmyte
dawno daleko gdzieś skryte

Rzeszów, 17 kwietnia 2012
Ostatnio edytowano 19 cze 2013, 16:28 przez Rigeric, łącznie edytowano 1 raz
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Zakopane piękno

Postprzez psota » 19 cze 2013, 16:15

I to wszystko, jak utrata dzieciństwa, choć nie na stałe, nie trwale, bo tylko "zakopane". Czemu by się nie pokusić i nie odkopać? I po stracie całej wrażliwości i wyobraźni, oczywście nie koniecznie dziecinnej, nie zostaje nic i tylko coś w postaci "pustej klatki", i chciałoby się rzec: pustej kartki, czystej, ale wcale, a wcale nie pięknej.
Podoba mi się ten element baśniowości, który wprowadzasz za pomocą "schodów pięknie kręconych". I choć "krata jest zamknięta" to wszystko jakąś dziurką od klucza sunie się dalej i pokazuje tę magiczną "piernikową chatę". Międzym tym urocznym i ckliwym obrazkiem snuje się pełna grozy atmosfera "horyzontu rdzawego", który wskazuje na zachód, jakiś naturalny i męczący koniec. I kolejne strofy zwyczajnie to potwierdzają. Coś przeminęło, a przede wszystkim "skryło się". Jest w tym wszystkim jakaś krzta nadziei, że można wciąż szukać, "po sznurce do kłębka".

Wiersz jest ładny, ma swoją magiczną aurę, ale czasami Twoje wyliczenia nie są płynne na całej długości utworu. Widoczne jest to szczególnie dlatego, że rytmika nie jest regularna, podkreślona przez mocne rymy końcowe, pojawiają się one sporadycznie.
ni cichego dźwięku smyczka
po kracie jeżdżącego

Wiem, że to kwestia zamysłu autorskiego, ale chcę się podzielić swoim odczuciem, jak to wszystko brzmi. Delikatny, bo cichy dźwięk skrzypiec i to mocne uderzenie po kracie, już słyszę ten zgrzyt. Mam świadomość, że może być to zamierzone, ale wzbudza we mnie pewne cierpkie odczucie tarcia. I to nie jest głupie, niemądre, czy absurdalne, ale wprawiasz moje odczucie czytelnicze w skakanę po brutalnej rzeczywistości w zderzeniu z magią.
nie znajdziesz strun popękanych
one tworzą balustradę do nieba

Tu widzisz, już tak nie jest. Jest płynniej, chociaż balustrada może wzbudzić skojarzenie z czymś twardym, sztywnym i mocnym, tutaj po prostu jest ładnie wkomponowana.
schody piękne kręcone
cichy płacz

"płacz" jest wyrazisty, mocne słowo i przy znaczeniu baśniowych, delikatnych schodów płynnie kręconych, po prostu zgrzyta;
wszystko zmyte
dawno daleko gdzieś skryte

"skryte" - to melancholijne zakończenie, podkreśl to i pozostaw w jednym wersie: "dawno daleko gdzieś" (nawet razem tworzą ładne połączenie określeń miejsca), a "skryte" przerzuć niżej. Będzie piękniej.

Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Poezja