Pobudka - luty 2012

Wasza poezja.

Pobudka - luty 2012

Postprzez FanaticHuman » 27 lut 2013, 02:17

Światło strzeliste przerywa noc głuchą
Cisza ucieka pod powieki, za oczy.
Muszę się zbierać, by walczyć z kostuchą
Bo mój sobowtór na ziemi wciąż kroczy…

Co chcesz mi rzec? Śmierci się pytam,
Próbując zatrzymać trzonków mych drżenie.
- przychodzę do ciebie bo marnych się chwytam
Chcąc zburzyć ludzkości marzenie.

Spójrz na piękne ich słabe wartości:
Niemoc i sława wskazówki wygina!
Czym jest dziś człowiek oprócz swych kości
Czy to nie jest przypadkiem boska kpina?

Krwawy pot spływa po prostej mej skroni,
Próbuję się pozbyć natrętnej słów mary.
”Słowa nie świadczą że człowiek się broni
Lecz siłą serca i wielkiej swej wiary”

- widzisz ten brzask? Już świta człowieku,
Przez co kończę to ziemskie dumanie.
Mów ten morał niezależnie od wieku,
Więc na Twe usta kładę swoiste przesłanie:

„Na próżno jest bronić twarzy swych braci
Szukając w swej głowie słowa obrony,
Bo dusza nieczysta zapału nie traci,
By nie ukazać swej prawej ikony!”

Tom: Senność, luty 2012
Ostatnio edytowano 18 mar 2013, 01:20 przez FanaticHuman, łącznie edytowano 1 raz
"Nawet jedna z niepozornych istot może zmienić bieg przyszłości"
FanaticHuman
Przejściowy Pokój
Przejściowy Pokój

Re: Pobudka - luty 2012

Postprzez psota » 17 mar 2013, 22:01

Muszę z całą szczerością przyznać, że "Pobudka" wzbudza we mnie szybsze bicie serca! I choć trudno tak powiedzieć o wierszu, który bije powątpiewaniem i grozą w swej wymowie, ale jest piękny! Po prostu piękny! Sam pomysł głosu "mówiącego" do mnie niezmiernie przemawia. Nadałeś temu dynamiki i szczątkowej akcji fabularnej. Czytało się naprawdę niesamowicie, czując, że to mówi i to bardzo wyraziście do odbiorcy!

Strofa pierwsza wskazuje na dwa wymiary - fizyczny, tj. ziemski oraz duchowy, metafizyczny. Jeden kroczy po ziemi, jeszcze istnieje, zaś drugi walczy, czy tylko jeszcze walczy? Wątpliwość, pytanie i zagadka! "Cisza", która ucieka pod powieki, zamyka się pod nimi, jest jak przeniesienie w ten wymiar sytuacji lirycznej. A "światło"? Ono budzi do zastanowienia się.

I to na co się czeka i co jednocześnie zaskakuje. Rozmowa ze Śmiercią. Przejmuje dreszczem, nasuwa masę skojarzeń literackich, ale nie powiela odpowiedzi i dialogu, jest oryginalna. Czerpiesz z renesansu, baroku - mocno! Odpowiedź Śmierci wydaje się być oczywista, gdyby nie owo "marzenie", które może znaczyć wiele dla jednostki, wiele dla mas, wiele albo nic. Może się w nim coś spełniać albo przeistaczać. Gra słów "piękne" i "marne" słabości - to taka ironia, taki uśmiech i mrugnięcie, drwina z owych "marnych". Przypieczętowaniem tego są odwieczne grzechy ludzkości. Jednocześnie pojawia się podważanie autorytetu Boga w oczach bohatera spotykającego Śmierć. Ona wzbudza tę grozę, wzbudza niepokój, podważa wartości i rozumowanie ludzkie. Jednocześnie otwiera oczy na marność życia. Ów bohater podejmuje się walki z jej słowami. Toczy ją mocno - "pot", ale nie brakuje w nim strachu. Jest do bólu realny. Odpowiedzą na słowa Śmierci jest niezłomna postawa, jakiś tkwiący w człowieku ideał, fundament, który jest mu niezmiernie potrzebny to życia, to wiary w sens życia. I podkreślenie wszystkiego przez słowa Śmierci. To niesamowite, że przez jej usta płynie pewnego rodzaju mądrość i racjonalne spojrzenie na świat (jeśli mi można twierdzić jest również Twoim spojrzeniem), świat w którym trudno o "prawe ikony".

Zdecydowanie czuję się omotana owym dialogiem z Śmiercią. Nie jest przesadnie dramatyczny, ale wydaje mi się obdarty ze złudzeń, realny i tak bezlitośnie prawdziwy. Brawo!

Musze się zbierać, by walczyć z kostuchą

muszĘ
Próbuje się pozbyć natrętnej słów mary.

próbujĘ
Natrętna mara? czy natrętne słowa - jak tak to natrętnych
”Słowa nie świadczą ze człowiek się broni

Że

Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris