Esencja

Wasza poezja.

Esencja

Postprzez Rigeric » 14 mar 2013, 10:43

Hi, hi, hi, a ja, jako, że dawno już nic nie publikowałem, mam dla Was coś groteskowego :P. Miłej lektury. Zwłaszcza dla Was, Drogie Panie Haha, co nie znaczy, że wiersza nie można przekształcić na panów :D.

Esencja

mdłości to rzecz niesłychana
moja lady moje słońce
kiedy zjesz co bądź kochana
to już w Rydze będziesz z gońcem
przed królową w kupie staniesz z rana

potem starym dzwonem
zabrzmią bąki wdzięcznym tonem
i zatańczą wszelkie kosmki
twoich włosów z blasku znanych
przez stworzenia zamieszkanych
tą esencją nakrapianych

ruszą wnet do walca

spod paznokci twych na palcach
półksiężyce ciemne świecą
dziwne wonie z skóry lecą
i kolczyki z wosku w uszach
takaż twoja tusza
taka rzeźba piękna

Rzeszów, 20 stycznia 2013
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Esencja

Postprzez Kostucha » 14 mar 2013, 12:21

Łał, no to się nazywa groteska. xD Położyłeś mnie na łopatki tym utworem, zwłaszcza, że gdy czytałam to akurat jadłam śniadanie xP.
Przyznam, że teraz zastanawiam się, czy napisałeś to, bo chciałeś nas zaszokować ( jeśli tak, to ze mną się udało), czy masz coś może do kobiet? Nie powiem, wiersz daje do myślenia, w niektórych momentach musiałam zawrócić i przeczytać jeszcze raz, żeby zrozumieć, o co chodzi. W trakcie czytania w mojej wyobraźni powstał obraz dżentelmena z łagodną swobodą opowiadającego o tym, co my, kobiety zawsze staramy się ukryć. Jesteśmy tylko ludźmi, a ten wiersz wyciąga na wierzch wszystko, co odrzucamy w sobie, a więc smród, bród i nadwagę. Grzecznie zwraca uwagę, że wbrew temu, co mówi stereotyp (kolokwialnie ujmując) – Kobieta nie pierdzi fiołkami.
To dobry utwór, choć raczej nie dla ludzi o delikatnych żołądkach. Ciekawi mnie, dlaczego tytuł to akurat „Esencja”. Czy to ma się odnosić do tego, że gdyby nie nasze starania, dbałość o higienę i tak dalej to wszyscy bylibyśmy tylko taką samą zgnilizną? W końcu kiedyś i tak wszyscy ulegniemy rozpadowi, który toczy nas całe życie i staniemy się kupką niezbyt apetycznie pachnącego nawozu trawionego przez robaki.
Taka jest moja interpretacja, ale może popadam w zbytnią patetyczność, a ty spotkałeś niezbyt czystą panią jadąc autobusem. ;)
Przez noc droga do świtania - Przez wątpienie do poznania - Przez błądzenie do mądrości - Przez śmierć do nieśmiertelności.
Kostucha
Przejściowy Pokój
Przejściowy Pokój

Re: Esencja

Postprzez psota » 23 mar 2013, 11:37

Ot zgrabna rymowanka wywołująca wesoły uśmiech. Jest zabawnie, groteskowo, ale nie przerysowałeś całości. Bawisz się grą słów, która mnie ujęła i rozbawiła. Są one mniej wprost, ale bardzo zrozumiałe i sugestywne. I mogą wzbudzać niesmak, ale myślę, że nie jesteśmy na tyle wrażliwy, by tak zadziałało. "w kupie staniesz z rana" - cóż, trudno nie skojarzyć sobie porannych czynności, które są raczej normą? W zasadzie skrzywiłam się na myśl o "kosmkach", które co robią? Och "tańczą", ale mniejsza o to, one mają "blask". Nie wspomnę, co mogło wywołać ową "błyszczącą" barwę. Chyba mi jednak słabo. Ale właśnie tak powinny działać owe skojarzenia. I działają. Gratuluję.

Całość jest zgrabna rytmicznie. Chociaż znajdzie się kilka odchyleń. Nie dbałeś o regularność rymów. Z tego powodu "staniesz z rana" z lekka odstaje od schematu abab. Tak wiem, że "słońce" i "gońcem" jest niedokładny, ale dopuszczalny w polskiej poetyce. Potem rymy również nie wiele mają z swego regularnego układu. Strofa druga to aabccc. I końcówka, która dla mnie nie brzmi, a zgrzyta o siebie. Jak się to czyta: "takaż twoja tusza/
taka rzeźba piękna" to pięknie mówiąc zgrzyta.

Wrażenie jest pozytywne. Pomysł też. Forma z wykonaniem mogłyby poddać się kilku poprawkom.
Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Poezja