Próżność

Wasza poezja.

Próżność

Postprzez Rigeric » 05 kwi 2013, 14:30

Dam jeszcze jeden wiersz. Poczytajcie :).

Próżność

pani kupiła pieska
nazwała go Piękniś
bo i taki był
piękna sierść piękny pyszczek
piękne zęby

pani kupiła pieska
przygotowała salony
grzebienie ubranka
kąpała go co dzień
karmiła najlepiej

pani kupiła trumnę
najpiękniejszą najmniejszą
rok minął sierści nie było
odór zastąpił woń
psy zawyły donośnie

pani kupiła pieska…

Rzeszów, 18 stycznia 2013
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Próżność

Postprzez psota » 20 kwi 2013, 11:14

Próżność to zgrabny wierszyk, z lekka groteskowy w stylu zderzonym z treścią. W szczególności podobają mi się dwie pierwsze strofy. Przez dużą literę w nazwie psa, podkreślasz jego większą rangę w kontekście całości - i w moim odczuciu w gruncie rzeczy tak jest. Bo centrum to ów piesek, wokół którego kręciło się całe życie pani. Piękniś był po prostu piękny i wszystko w koło było "piękne" albo raczej najlepsze. Jednakże ważniejsze tutaj jest to drugie dno wiersza, gdzie dominuje pani, która zrobiła z żywego zwierzaka swoją kochaną zabawkę. I tutaj przecież chodzi o jej próżność odbijającą się na psiaku. Sęk w tym, że nie wiemy na podstawie tekstu, czy były to skutki pozytywne, czy negatywne. Kto wie, może taki luksus psiakowi nie przeszkadzał. Osobiście jestem za naturalnymi warunkami, ale kto wie... kto wie...

Myślę, że trochę skopałeś końcówkę - kolokwialnie mówiąc. "pani kupiła trumnę" już jest wystarczająco wymowne i wiele dodawać nie należało do tego, no może poza podkreśleniem groteskowości, iż owa trumna też była najładniejsza, pięknym atłasem wykładana - tak, to by miało smaczek. Natomiast przejście piękna w brzydotę w takim stylu, jak to zaproponowałeś wcale do mnie nie przemawia. Jest takie mało pomysłowe i niezbyt wyjątkowe.

Weny
Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Poezja