Buntownik

Wasza poezja.

Buntownik

Postprzez Rigeric » 29 kwi 2013, 21:41

Inspiracja tym oto komentarzem i trochę tekstem Shants. Tekst być może o czymś podobnym, acz bardziej o tym, co w komentarzu Draconii... Dlatego mam nadzieję, że to nie jakiś plagiat, bo coś mnie trochę żre :p.

Buntownik

chodził w tłumie
gapiów
przekrzykujących
mających zawsze rację

chodził w tłumie
bo inaczej nie umiał
inaczej nie pozwolono
inaczej naraziłby się masom

chodził
walcząc
miotając się
niemo krzycząc

uciekł z tłumu
wszczął ogień
odważył się
zawalczyć o siebie

chodził sam
odrzucony
zdeptany
przegrany

wrócił do tłumu
ze wstydem
z mdłościami
z beznadzieją

chodził w tłumie
pokorny
ugłaskany
jeden z wielu

Rzeszów, 3 kwietnia 2013
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Buntownik

Postprzez psota » 18 cze 2013, 21:25

Mam nieodparte skojarzenie Twojego wiersza z twórczością Barańczaka. To zapewne kwestia zindentyfikowania bohatera lirycznego Twojego wiersza. Niepodważalnie jest to nikt i każdy możliwy człowiek, ktoś z tłumu będący w tłumie. I motyw bezsilności, niemego krzyku, wyraźnego zamknięcia w klatce mimo prób oswobodzenia się. Przedstawiasz bohatera uwikłanego w konwenas, ramę, Gombrowiczowską formę, szablon. Próba uwolnienia się z tych okowów kończy się fiaskiem. I cóż pozostaje? Dostosowanie się. Pytanie brzmi, czy warto było walczyć do tych "mdłości"? Treść sama w sobie prosta, wymowna i myślę, że taka pasuje tutaj bardzo dobrze.

Co do kwestii technicznych... od trzeciej strofy wiersz jest płynny, dobry, słowa układają się same, płyną i pasują do siebie. Czasowik idzie za czasownikiem podkreślając wyraz artystyczny i stan emocjonalny. Dobre posłużenie się wyliczeniami! Najbardziej nie brzmi mi pierwsza strofa. Jest taka sztywna, wymuszona. Druga już napędza cały rytm.

Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Powrót do Poezja