Czy znacie i co sądzicie o (książce)...

O książkach, tematyce, historii, plotkach itp.

Czy znacie i co sądzicie o (książce)...

Postprzez Rigeric » 06 paź 2012, 14:32

Jak w temacie, fajnie by było mieć taki wątek na forum, by móc zapytać użytkowników, co sądzą na temat jakiejś książki, bądź autora. Nie znalazłem czegoś podobnego, ale gdyby było, to proszę o przeniesienie.
A wracając do głównego przesłania, to mam pytanie odnośnie książek, na które kiedyś natrafiłem w sklepie i mnie zaciekawiły. Chodzi mi tutaj o dzieła Kena Folletta np. "Filary ziemi", czy "Upadek gigantów". Czy słyszeliście o tym autorze i książkach? Jeśli tak, to byłbym wdzięczny za parę słów informacji, czy warto czytać, czy się opłaca i w ogóle, czy są fajne :).

Z góry dzięki :).
Ostatnio edytowano 10 paź 2012, 18:30 przez Rigeric, łącznie edytowano 1 raz
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Poezja nie jest dla poetów.
Poezja jest dla adresatów...
Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Czy znacie i co sądzicie o...

Postprzez psota » 07 paź 2012, 15:42

Ponieważ z autopsji tego nie znam - kolokwialnie mówiąc, powiem tylko, że to Brytyjczyk - co pewnie wiesz, a to rokuje, że może mieć ciekawe poczucie humoru - o ile udało mu się to wpleść w powieści historyczne, a początkowe swoje dzieła nazywane powieściami sensacyjnymi.
W takich wypadkach, gdy nie wiadomo, czy chwycić czy nie za książkę to zerknij sobie na filmy. Jest kilka ekranizacji jego książek, które powinny albo zaciekawić i przyciągnąć, albo zniechęcić. Ryzyk fizyk. Jednakże to szybszy sposób na chwilowy test, czy nam coś przypadnie do gustu, czy nie.
O ile ktoś nie spartolił sprawy w filmie.

Igła (Eye of the Needle 1981)
Klucz do Rebeki (The Key to Rebecca 1985 TV)
On Wings of Eagles (1986 TV miniserial)
Lie Down with Lions (1994 TV)
The Third Twin (1997 TV)

Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Morwena » 10 paź 2012, 12:39

Mój ojciec czyta Folletta namiętnie, wraca po kilka razy do każdej z książek i poleca je, komu tylko może. W tym przypadku zamiast niego polecę ja. Trudno mi tylko wymienić konkretny tytuł. Każdy lubi coś innego, a Follett nie ogranicza się do umieszczania akcji każdej ze swoich powieści w jednej epoce. Np. "Na skrzydłach orłów" to, zdaje się, powieść bardziej sensacyjna,"Igła" - chyba bliższa znanym nam zewsząd (tylko nie z autopsji) realiom, dotyczy II wojny, sporo w niej szpiegostwa. A np. "Filary ziemi" to dla mnie powieść historyczna-historyczna, czyli z akcją w średniowieczu i wszystkimi średniowiecznymi smaczkami.
Psota zauważyła już, że Follett jest często i chętnie ekranizowany. Również bardzo mi się to podoba.
Skutkiem tych zabiegów w mojej rodzinie najchętniej oglądaną serią są właśnie "Filary ziemi". Możemy wracać do tego tak często jak do domu po pracy! (Z małym marginesem błędu.)
Kobieto, puchu marny, ty jesteś jak zdrowie...
Morwena
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Rigeric » 10 paź 2012, 18:29

Ach, dzięki. Czyli warto, warto i jeszcze raz WARTO. Muszę pomyśleć nad kupnem, tylko ostatnio więcej książek kupuję, niż czytam :shock:.
Ostatnio edytowano 07 maja 2013, 14:02 przez Rigeric, łącznie edytowano 1 raz
Oś czasu dla ciała poety zmierza nieubłaganie w prawo, oś czasu dla jego duszy biegnie tylko w dół lub w górę, lecz wiecznie jest młoda...

Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Czy znacie i co sądzicie o(książce)...

Postprzez Morwena » 10 paź 2012, 18:33

Polecam na początek bibliotekę, Follett jest dość popularny, wiec nie powinno być problemów z wypożyczeniem (chyba że będzie ZBYT popularny!), a lepiej poczytać "za darmo", żeby rozeznać teren, a potem ewentualnie inwestować. Zawsze możesz trafić na książkę, w której nie wszystko Ci się spodoba, a po co potem na nią patrzeć albo żałować, że nie wziąłeś innej. Jest wiele rzeczy, na które można skutecznie wydać pieniądze. Ja wolę kupić coś, co znam i czego wartości dla mnie jestem pewna.
Kobieto, puchu marny, ty jesteś jak zdrowie...
Morwena
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Re: Czy znacie i co sądzicie o(książce)...

Postprzez Rigeric » 10 paź 2012, 19:21

No to się zgodzę z Tobą. Mam już takie buble na półce, na które nie mam wcale ochoty... Tak więc pewnie tak zrobię, jak piszesz :).

Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Re: Czy znacie i co sądzicie o (książce)...

Postprzez psota » 15 paź 2012, 18:25

Zgadzam się całkowicie z Morweną!

Powiedz mi Rigu po co kupujesz książki skoro ich nie czytasz? Po to by biblioteczka domowa wyglądała okazale? Jak dla mnie to jest czysta hipokryzja. Tu z góry przepraszam, jeśli mylę się w swej ocenie i owe książki posiadasz na półce nie z własnej woli (tu nie kupione przez Ciebie), ale w wyniku jakiś okoliczności. Osobiście posiadam książki, które mnie zachwyciły i tak zaczarowały, że aż je kupiłam i do nich wracam oraz te, które w pewien sposób są mi potrzebne (ale nadal zachwycające jeśli idzie o literaturę do studiów). Jak wspominała Morwena najlepiej po prostu coś wypożyczyć i "zaznajomić się" z taką książką, nazwijmy to "pierwszą randką". Od tego są przecież biblioteki, a jak się skutecznie zerka to jest w nich wiele, oj wiele! Po owej pierwszej randce przyjdzie czas na jakieś wnioski i ewentualnie "długi romans", który "kosztuje", ale zachwyca i pozostaje w prywatnych zbiorach na dłużej. Kupowanie bez sensu jest bez sensu! A owe buble warto puścić w dalszy obieg, a nóż i widelec komuś się spodobają.

To moje ostatnie trzy grosze, które nie specjalnie mają związek z panem Folettem.
Psota
psota
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Re: Czy znacie i co sądzicie o (książce)...

Postprzez Rigeric » 15 paź 2012, 19:03

A więc, Psoto, z reguły kupuję książki, bo lubię je mieć na półce, co nie zmienia faktu, że je czytam, tylko dość wolno. Kiedyś czytałem więcej, ale tu jest kwestia komputera, że to on mi teraz więcej czasu zajmuje, niestety. A szkoda. Jest parę książek, które posiadam, co lubię je czytać po parę razy. Jednak mam takie coś, jak pewnie wiele osób, że lubię mieć zapełnione półki, po to, by móc oglądać te książki, że sobie stoją. W swoim czasie je czytam, nie ma tak, że nie :). Tylko z moim tempem to długi czas. Tak ku uściśleniu :P.

Rigeric
Antyczny Władca Czasu
Antyczny Władca Czasu

Powrót do Dyskusje ogólnoliterackie.