Polska Fantastyka

O książkach, tematyce, historii, plotkach itp.

Polska Fantastyka

Postprzez Tristan » 02 kwi 2009, 17:22

Jak oceniacie poziom polskiej fantastyki? Jakie zaszły w niej zmiany i czy były one korzystne. Jak wygląda waszym zdaniem przyszłość polskiej fantastyki?

Ja uważam, że poziom polskiej fantastyki, chociaż nie dorównuje jeszcze np. Wielkiej Brytanii, ale jest stosunkowo wysoki. Mamy wielu naprawdę dobrych pisarzy którzy stworzyli wiele niepowtarzalnych dzieł. Każdego roku pojawia się na pułkach wiele nowych pozycji godnych uwagi.
Zdecydowanie w naszym kraju, ten gatunek zaczął się rozwijać po opublikowaniu Wiedźmina, pana Sapkowskiego. To właśnie to dzieło, nie zależnie jak oceniane, udowodniło, że to co polskie może też być dobre. Obecnie fantastyka przyczyniła się do pewnego fenomenu polegającego na tym, że coraz częściej pozycje polskich pisarzy są przedkładane nad tych zagranicznych.
Obecnie mamy przede wszystkim takie wydawnictwa jak Runa, Fabryka Słów, czy Mag, które chętnie inwestują w nowych autorów. Uważam też, że sprzyja temu znaczny rozwój literackiej działalności w internecie.
A jak Ty to widzisz?
T jak Tristan, T jak terrorysta
Tristan Zabójczy Terrorysta
Za tytuł serdecznie dziękuję Morwenie!
Słowo honoru, że zrobię wszystko by na niego zasłużyć.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Re: Polska Fantastyka

Postprzez emhyrek » 24 maja 2009, 19:12

Polska fantastyka jest bardzo dobra i lubię ją czytać. Co więcej ostatnio stwierdziłam, że mam do niej większe zaufanie niż do obcojęzycznej. Jakiś czas temu czytałam dosyć stary artykuł pana Rafała Ziemkiewicza. Stwierdził on, że polska fantastyka jest pod jednym względem wyjątkowa: Polacy ją czytają. Chodzi o to, że my nie wahamy się przeczytać polskich tekstów, podczas kiedy inni Europejczycy (np. Francuzi) swoich autorów nie czytają. Tam rodzimy autor musi ukrywać się pod angielsko (amerykańsko:-) brzmiącym pseudonimem, żeby zostać przeczytanym. U nas jest wręcz odwrotnie: Polak który wydaje pod pseudonimem np. angielskim, to sygnał że coś jest "nie tak". (To ostatnie zdanie to już nie pan Ziemkiewicz [ani tym bardziej ja, bo ja takich mądrości raczej bym nie zauważyła] ale osoba zorientowana w temacie bardzo dobrze, jednak jej nazwisko znane jest tylko wąskiej grupie osób: to taki znający się na rzeczy "lokalny połykacz książek")
I zgadzam się z twierdzeniem, że rozwój polskiej fantastyki to między innymi polityka wydawnictw. Po prostu ją wydają, a ponieważ jest dobra, to my ją czytamy.
emhyrek

Postprzez Tristan » 26 maja 2009, 18:47

Rzeczywiście Polska Fantastyka stała się pewną marką i to powiedzmy sobie szczerze, dobrą marką. Czytanie obcojęzycznej literatury zazwyczaj się sprowadza do tego, że jak masz szczęście to trafisz na coś dobrego, ale nikt nie mówił, że fortuna musi ci sprzyjać.
To dobrze świadczy o nas oraz naszych autorach. Trzeba przyznać, że nie brakuje nam dobrych twórców, chociaż oczywiście mile widzielibyśmy ich więcej.
Spotkałam się też niedawno w empiku z książką pana Sapkowskiego, wydaną w języku angielskim. Ciekawa jestem czy ktoś czytał coś naszego tłumaczonego na inny język i jak to ocenia? Jeśli nie, to chyba sama spróbuję.
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Morwena » 10 paź 2009, 15:41

Myślę, że polska fantastyka stoi na bardzo wysokim poziomie.
Nasi autorzy mają niesamowitą wyobraźnię. W zadziwiający sposób łączą ze sobą stare motywy, przeplatając je własnymi, nowatorskimi pomysłami. Kreują swoje światy w oparciu o bardzo charakterystyczne elementy; czasem jest to średniowiecze, czasem polityka, czasem dążenia współczesnych ludzi (np. inżynieria genetyczna i co z tego wyniknie?), a czasem bliżej nieokreślone realia.
Zauważam też tendencję do studiowania ludzkiej psychiki, zachowań - a przynajmniej doskonałego ich opisu, który skłania czytelnika do głębszej refleksji i nie pozwala przejść obojętnie obok postaci.
Dodatkowym atutem jest barwny język. Cięte riposty, ironia, czarny humor (również sytuacyjny), budowanie klimatu i napięcia... O idealnej harmonii między ilością i jakością opisu a dialogiem nie wspomnę.

Sądzę, że ostatnio w Polsce naprawdę wzrosło zainteresowanie fantastyką. Jeśli powieści tego gatunku nadal będą na tak wysokim poziomie, dobrze wróżę jej rozwojowi. Również cieszy mnie działalność portali fantastycznych. Chyba największym jest Gildia.pl (oprócz powieści jest tu też anime, manga, gry, muzyka...). Z innych stron mogę również wymienić Poltergeista (polter.pl), Valkirię (valkiria.net) i Carpe Noctem (carpenoctem.pl) - choć tu dominuje horror i literatura grozy.
Grzechem jest pominąć czasopismo "Fantastyka", które opublikowało wieleopowiadań młodych twórców, otwierając im tym samym drogę do kariery literackiej (m.in. Jacek Dukaj) oraz "Science Foction" (m.in. Anna Kańtoch).
Nawet jeśli ww. wydawnictwa rywalizują między sobą o ilość publikacji i autorów fantasy, bardzo mnie to cieszy. Dzięki temu mam coś do czytania. COŚ naprawdę wysokich lotów.
Kobieto, puchu marny, ty jesteś jak zdrowie...
Morwena
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Alexsandra » 06 lis 2009, 23:35

Nie potrafię do końca stwierdzić, czy polska fantastyka jest dobra czy nie. Jeśli tylko mogę, unikam jej. Nie potrafię się do niej przekonać. Czytam tylko zagranicznych autorów. Nie trafiłam jeszcze na polską książkę <oczywiście fantasty>, która by mnie zachęciła do przeczytania, gdy przeglądam okładki i skróty z tyłu książki. Nie interesują mnie żadne roboty czy kosmici, na jakie do tej pory trafiłam. Ja pożądam i pragnę smoków, wampirów i czarownic. Elfy także mile widziane.
"Ze wszystkiego, co napisano, to tylko miłuję, co ktoś pisze własną krwią. Zbyt długo dusza moja głodowała przy ich stole; nie jestem tak jak oni wyćwiczony w poznawaniu niczym w rozgryzaniu orzechów. Wolność miłuję i powietrze ponad rześką ziemią."
Alexsandra
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Morwena » 08 lis 2009, 02:14

Widocznie do tej pory, Alex, wpadały Ci w ręce tylko powieści science-fiction. Ale spokojnie, mało kto tak naprawdę lubi potwory z kosmosu, perfidnie atakujące biedną, marnowaną przez ludzi Ziemię. Dlatego też ten rodzaj jest ostatnio mniej promowany. Ale spokojnie, mamy również do wyboru dużo pięknego, zdrowego fantasy! Tam elfy hasają po ścieżkach snu, zdobywając różne przydatne informacje o aniołach np. od duchów.
Muszę przyznać, że polscy pisarze, mają ostatnio hopla na punkcie mieszania czasów i rzeczywistości - i powstaje taka mała hybryda, na którą pieszczotliwie wołam SCIENCE-FANTASY ??? (mieszają nowe gałęzie nauki i techniki z przesadną wiarą w przesądy i obce siły, a gdzie indziej współistniejące magię i technologie, w jednym świecie żyją wszystkie możliwe magiczne stwory i zaprzyjaźnieni z nimi ludzie).
Jeśli wśród nowości chcesz czegoś typowo klasycznego, a nie jesteś do końca przekonana do tej literatury, niestety możesz się zniechęcić. Przeważnie natkniesz się na mieszankę, na konlikt albo połączenie - jeśli takie coś Cię zainteresuje, spróbuj koniecznie (np. "13 Anioł").
Postaram się coś dla Ciebie znaleźć (Mam cel w życiu! Przekonać Alex do polskiego fantasy! ;) )
M.
Kobieto, puchu marny, ty jesteś jak zdrowie...
Morwena
Moderator
Moderator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Alexsandra » 08 lis 2009, 16:57

No widzisz. Przydałam się w końcu na coś :D Jak tylko znajdę chwilkę to wypożyczę tę ksiażkę. Na razie czytam Wertera, a czekają na mnie Dziady i Robinson Crusoe.
Przedzierając się przez chaszcze miejsckiej biblioteki natrafiłam na półkę z działem Fantastyki, ale jak już Wenuś zauważyłaś znalazłam tak sciene-fiction, które wychodzi mi bokiem. Uprzedzam tylko. Nie karzcie mi czytać książki Anny Rice. Błagam! Choć jest świetną pisarką, nie zdzierżę filizofii w większej dawce.
"Ze wszystkiego, co napisano, to tylko miłuję, co ktoś pisze własną krwią. Zbyt długo dusza moja głodowała przy ich stole; nie jestem tak jak oni wyćwiczony w poznawaniu niczym w rozgryzaniu orzechów. Wolność miłuję i powietrze ponad rześką ziemią."
Alexsandra
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Binia » 26 gru 2009, 12:44

Sama nie znam zbyt dobrze polskiej fantastyki, a mówiąc szczerze to wcale jej nie znam :oops: . Kiedyś zaczęłam Sapkowskiego, ale nie zbyt mi się podobało. Innych polskich nie znam. Może ktoś by mi polecił, jakąś fajną książkę? Chętnie bym poczytała.
Binia
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Adela » 02 wrz 2010, 21:58

Ja polskich autorów z dziedziny fantastyki czytam właściwie tylko wybranych, więc nieco trudno mi ocenić całościowo stan polskiej fantastyki. Podoba mi się wyjątkowo styl pana Jacka Piekary (seria o Mordimerze Madderdinie to mistrzostwo!), od czasu do czasu zajrzę do książki Pilipiuka albo Kochańskiego. Czytam też regularnie czasopismo "Nowa Fantastyka", które moim zdaniem ma bardzo wysoki poziom (chociaż ostatnio w opowiadaniach obserwuję męczący brak różnorodności).

Generalnie raczej najgorzej nie jest.
Adela

Postprzez Satanachia. » 09 gru 2011, 23:50

Ah, jakiż cudowny temat zmusił me patrzałki do czytania.
Polska Fantastyka to coś.. Wspaniałego. Zdaję sobie sprawę, iż wiele osób tak nie uważa często ze względu na zwykłe przyzwyczajenie do obcojęzycznych pisarzy, których styl a następnie "język" tłumaczenia znacznie różnią się od rodzimych nam produkcji.
Przyznaję się bez bicia - kocham nasz język a w szczególności kocham archaizmy, których w zagranicznych książkach nie znajdę.
Nie odnajdę w nich tego specyficznego stylu wyrażania się. Tych przydomków, dodatków, kaleczeń słów przez chłopstwo.
Tego nie ma.

Nie znajdę w nich również tylu bawiących mnie tekstów co w książkach polskiej produkcji. A dlaczegóż to? Ponieważ jak większość polaków mam polskie, specyficzne poczucie humoru. Nie wczuję się nagle w angielskie i nie wyłapie tych wszystkich angielskich dwuznaczności, które nawet z dopiskiem tłumacza jakoś mnie nie ruszają.
A te polskie już akurat tak.

Możem dziwna, może nie. Któż to wie.
Preferuje polskich pisarzy niemalże w każdym gatunku, chociaż czytam praktycznie wszystko co wpadnie mi w łapy.
Taki los mola książkowego.

Chyba coś za dużo już tutaj marudzę...

S.
Obrazek

Nocnych zjaw głos w oddali gdzieś,
Słychać jak śmieją się, maszerują już.
Jestem tak bezsilny, by obudzić się
Koszmarne sny w ogniu topią mnie.
Satanachia.
Tłusty Aniołek Barokowy
Tłusty Aniołek Barokowy

Postprzez Tristan » 10 gru 2011, 11:55

Zupełnie się z Tobą zgadzam! Nie chodzi nawet o humor, chociaż lekki regionalizm w tym kierunku na pewno sprzyja książce - ale przede wszystkim o język. Dobry tłumacz potrafi książkę nieźle "spolszczyć", ale to nie to samo co napisana w naszym języku z wykorzystaniem całego jego potencjału. to tak jak gdy mam coś do napisania po angielsku. Jak piszę po naszemu i tłumaczę na angielski, może być poprawnie, ale jak piszę po angielsku z kilkoma błędami, tekst nie jest "sztuczny".
Tristan
Administrator
Administrator
Imperator ExLibris
Imperator ExLibris

Postprzez Satanachia. » 21 cze 2012, 21:37

O, cna Tristan, zwróciłaś uwagę na bardzo ważny "szczegół", którego niektórzy nie zauważają w tłumaczeniach obcojęzycznych książek, a mianowicie, zwróciłaś uwagę na sztuczność "brzmienia" książki po przetłumaczeniu na język polski. Właściwie.. Zauważyłam ostatnio, że większość znanych mi osób w ogóle nie zwraca na owo "brzmienie" uwagi. Po prostu stwierdza, iż książka: podoba mi się/nie podoba mi się i wszystkie inne misie są nieważne. No właśnie.. Wszystkie inne misie, do których należy właśnie ta drętwota i powtarzalność, które wypływają dopiero w tłumaczeniu danej książki.
Jak je - ową drętwotę i powtarzalność - widzę to aż mną trzęsie. Brr..
Przykładowo seria o Harrym Potterze mnie zniszczyła. Definitywnie.
Fanfiction z tego kanonu - tak, lecz oryginał.. Nigdy więcej.
Obrazek

Nocnych zjaw głos w oddali gdzieś,
Słychać jak śmieją się, maszerują już.
Jestem tak bezsilny, by obudzić się
Koszmarne sny w ogniu topią mnie.
Satanachia.
Tłusty Aniołek Barokowy
Tłusty Aniołek Barokowy

Powrót do Dyskusje ogólnoliterackie.